top of page

Enviro Lab 2021/2022

predstavuje tému
Dosahovanie cirkulárnej ekonomiky v textilnom priemysle pomocou biologických systémov

Textilný priemysel je jedným z najväčších prispievateľov do celkovej negatívnej environmentálnej stopy našej spoločnosti.

Naši študenti v rámci Enviro Labu hľadali počas 4 intenzívnych mesiacov riešenia, ktoré nám pomôžu tento stav zmeniť a vydať sa smerom k udržateľnejšej budúcnosti.

Tému sme vybrali v odbornej spolupráci s patrónmi Enviro Labu - organizáciou zodpovednosti výrobcov ENVI - PAK Zelený bod a spoločnosťou Dedoles

envipak export.png
95919335_618805188984391_4912097450111533056_n.png

Sme hrdí na našich študentov a ich riešenia
Riešenia spájajúce vedu, dizajn a biznis

zwoolni logo final - Mária Bláhová.png

Na Slovensku končí ročne 600 000 ton ovčej vlny ako odpad. Tradičný, kvalitný a hrejivý materiál stratil svoje využitie v textilnom odvetví. Sme tím zWOOLni a snažíme sa o jeho regeneráciu, pričom využívame odpadovú vlnu ako vstupnú surovinu. Vďaka spojeniu s hubami vytvárame unikátny materiál podobný koži, ktorý bude možné aplikovať v rôznych odvetviach, či už v textilnom, obuvníckom, nábytkovom priemysle alebo na výrobu doplnkov. Naše riešenie tak ponúka alternatívu súčasným syntetickým materiálom, akým je napríklad aj koženka. Odpadu znovu vraciame stratenú hodnotu.

IMG_0534.JPG
Arandelas_logo - Mário Krajči.png

Produkt HeroWash je inovatívny prostriedok na báze koncentrovaných enzýmov a polysacharidov. Jeho cieľom je prinavrátenie života textíliam, ktoré by inak skončili ako odpad. Dokážeme predĺžiť životnosť textíliam ako sú uteráky, plachty a obliečky, ktoré už nespĺňajú štandardy kvality v HoReCa sektore až o 50%. Veľkým spotrebiteľom textilu náš produkt dokáže nielen výrazne ušetriť finančné náklady, ale aj veľké množstvo prírodných zdrojov, ktoré vchádzajú do cyklu pri výrobe a používaní týchto výrobkov.

Screen Shot 2022-02-17 at 11.53.08 AM.png
image_123986672.JPG

Náš tím EcoFibris sa rozhodol pracovať na projekte, ktorý sa zaoberá ekologickejším spôsobom farbenia textilu a využitím textilného odpadu na výrobu nového recyklovaného produktu. Výhodou nášho projektu je aplikácia udržateľnejších farbív, ktoré sú citlivejšie nielen k prírode, ale aj ku konečným užívateľom. Ide konkrétne o farbenie prostredníctvom bakteriálnych pigmentov, ktoré sú netoxické a často sa používajú aj v potravinárstve alebo farmácii. V koncepte sme sa zaoberali využitím vstupného materiálu odpadových textilných zdrojov (recyklované materiály), ktoré by sa dali lokálne spracovávať.

bakterialne farbenie ecofibris.png

Medtech Lab 2021/2022

predstavuje tému
Systémy prevencie globálnych pandémií využívajúce biotechnológie

Svet sa zmenil na globálnu dedinu, každý deň milióny ľudí cestujú z jedného kontinentu na druhý, spoznávajú iné kultúry, vytvárajú priateľstvá a obchodujú. Vytvárajú však aj podmienky na globálne šírenie infekčných chorôb. Ako sa na túto novú situáciu pripraviť a integrovať nové výzvy?

Naši študenti v rámci MedTech Labu hľadali riešenia, ktoré nám pomôžu vytvoriť odolné a flexibilné systémy globálneho zdravia a prevencie.

Tému sme vybrali v odbornej spolupráci s patrónmi MedTech Labu - zmluvnou výskumnou organizáciou SanaClis a spoločnosťou Dedoles.

3Q6d0cWB (1).jpg
95919335_618805188984391_4912097450111533056_n.png

Sme hrdí na našich študentov a ich riešenia
Riešenia spájajúce vedu, dizajn a biznis

logo_v2-1-transparent-background.png

Každý poznáte ten pocit, keď v respirátore neviete dýchať a každý deň jeden respirátor skončí v koši. Comfy respirátory sú riešením pre žiakov, zdravotníkov, ktorí skoro každý deň trávia v rúškach viac ako 5 hodín a sú v rizikovom prostredí so zvýšenou možnosťou nákazy. Vďaka filtru z dvoch biotechnologických vrstiev je náš respirátor dlhodobo účinný na rozdiel od bežných respirátorov s rovnakou certifikáciou. Náš respirátor je účinnou bariérou proti vírusom či baktériám, ale zároveň je taktiež prievzdušný a vhodný na dýchanie. Dôležitým aspektom pre nás je Váš komfort či komfort pre našu planétu. Z tohto dôvodu sme navrhli repirátor ako biodegradovateľný.

autor Matej Vach.png
noxeka.PNG

Sme tím mladých vedcov s nadšením a víziou zvýšiť kvalitu čistoty v zdravotníckom sektore. Znížiť riziko ohrozenia nákazy nozokomiálnou infekciou v zdravotníckych zariadeniach. Zdravotnícky personál bude mať viac času venovať sa svojmu poslaniu a bude odľahčený od častých monotónnych úkonov zabezpečovania čistoty na pracovisku. Pracujeme na vývoji produktu s dlhotrvajúcim antimikrobiálnym účinkom. Ako je všeobecne známe, niektoré typy nanočastíc majú tieto účinky a vykazujú aj aktivitu voči rezistentným mikroorganizmom, napr. MRSA, Pseudomonas aeruginosa a pod. Sú často prítomné v nemocničných zariadeniach, kde spôsobujú nozokomiálne nákazy a sú rizikom pre pacientov.

Sanubio - circle o (1165 x 320 px) - transparent - Marianna Potočňáková.png

V našom návrhu konceptu sme sa venovali personalizovanej zdravotnej starostlivosti. Naša jedinečná technológia bude poskytovať praktické informácie o zdraví každého jednotlivca, ktorý vlastní mobilný telefón, v reálnom čase. Pomocou kvapky krvi a malého množstva slín na mikrofluidnom čipe bude náš adaptér šošovky smartfónu schopný poskytnúť presné údaje o zápalovom biomarkere CRP, kortizolu a stave vitamínu D. Všetko v pohodlí Vášho domova. Prevencia nebola nikdy jednoduchšia.

BeProtect_Logo - Adriana Beňovičová.png

Našim cieľom bolo vytvoriť technologickú platformu štandardizácie kvality prírodných surovín na základe obsahu biologicky aktivnych látok a biologickej aktivity samotného produktu (imunomodulačný antivirotický). Napr. modelovou surovinou by bol propolis. Od platformy si sľubujeme, že poskytne spracovateľom i konzumentom účinný nástroj k hodnoteniu kvality a účinkov využívaných surovín, na ktorom základe budú schopní maximálne efektívne využiť ich potenciál. Zároveň veríme, že komunikovaním dôležitosti kvality prírodných produktov a spôsob ich spracovania, posunieme vnímanie platformy prírodných produktov a sekundárnym benefitom bude dopyt po vyššej kvalite týchto produktov.

Chceš aj ty patriť medzi priekopníkov
v bio-inováciách v našom regióne?


Prihlás sa do Lifbee Academy a vyskúšaj si celý proces na vlastnej koži! 
bottom of page