top of page

Lifbee Letná Výzva: Vlákna na báze celulózy z netradičných zdrojov


 

V Lifbee Academy sme sa počas leta 2021 pustili do hľadania riešení pre udržateľnosť textilného priemyslu. Naši študenti mali možnosť pracovať s priemyselným partnerom - slovenskou spoločnosťou Dedoles, ktorá je významným reprezentantom v textilnom priemysle na Slovensku, Česku a v zahraničí.

Študenti Lifbee Academy

Prinášame vám sériu odborných článkov, ktoré prezentujú výsledky prieskumu trhu vyhotovené našimi študentmi za prítomnosti odborných mentorov. Každý z vypracovaných dokumentov slúži ako inšpirácia pre malé, stredné a veľké spoločnosti v textilnom priemysle, ktoré majú záujem inovovať svoje portfólio materiálov smerom k udržateľnosti.


Prieskumom vlákien na báze celulózy z netradičných zdrojov sa zaoberal tím zložený zo študenta environmentálnej ekológie Jozefa Balcerčíka, priemyselnej dizajnérky Dominiky Kasarovej, procesnej inžinierky Michaely Pinčekovej, študenta architektúry Kristiána Krajňáka a chemickej technologičky Evy Melníkovej. Venovali sa tiež konkrétnym návrhom materiálov pre spoločnosť Dedoles, ktoré by sa dali využiť ako náhrada za konvenčné materiály, aby ich použitím vedeli znížiť negatívny environmentálny dopad a zároveň boli výrobky stále konkurencieschopné. Porovnávali ceny netradičných a konvenčných materiálov používaných pri výrobe Dedoles výrobkov.


Popri použití syntetických vlákien sa v textilnom priemysle využívajú aj prírodné vlákna. Dôležité miesto medzi nimi má bavlna. Pestovanie bavlny má však enormný dopad na pôdu a vodu. Nové nekonvenčné vlákna na báze celulózy môžu predstavovať adekvátnu náhradu za bavlnu a zároveň prispieť k väčšej udržateľnosti módy. Nakoľko ide zatiaľ o veľmi mladý trh, tak pre výrobcov textilných výrobkov môže byť veľmi ťažké nájsť zmysluplné riešenia a orientovať sa v súčasnej ponuke týchto materiálov.


Z tohto dôvodu tím vytvoril dokument a tabuľku, ktoré môžu inšpirovať výrobcov a pomôcť sa im zorientovať v súčasnej ponuke.


Dokument prezentuje 10 inovatívnych vlákien na báze celulózy a na konci odporúča 3 najlepšie riešenia na základe zadaných parametrov. Medzi tieto parametre patrí zvládnutá priemyselná výroba z dôvodu okamžitého zavedenia do portfólia materiálov, technické parametre zahŕňajúce jemnosť vlákna, možnosť farbenia, materiálové zloženie a certifikáty.


Medzi vláknami viete objaviť výnimočné vlákna, pri ktorých nové technologické postupy zvyšujú kvalitu, znižujú environmentálnu stopu recykláciou a cirkuláciou potenciálne toxických chemikálií v rámci výroby, materiály využívajúce odpad z iných priemyslov, alebo dokonca materiály obsahujúce účinné látky s pozitívnym vplyvom na ľudské zdravie.Viackrát spomínanou spoločnosťou v dokumente je rakúska spoločnosť Lenzing. Spoločnosť má nielen zvládnutú priemyselnú výrobu, ale má aj dlhú históriu. Je jedným z lídrov na trhu v tejto kategórii a ponúka väčšiu paletu udržateľných vlákien.


Dokument ponúka príklady vlákien vyrobených z celej palety rôznych surovín: dreva z udržateľných zdrojov, recyklovanej bavlny, morských rias, listov agávy sisalovej, zvyškov z poľnohospodárstva v podobe zvyškov konope, banánov a ananásov, sójového proteínu, šupiek citrusových plodov, alebo lotosových stoniek.>>1.DOKUMENT<<

“VLÁKNA NA BÁZE CELULÓZY Z NETRADIČNÝCH ZDROJOV”


Druhým nástrojom vytvoreným tímom je prehľadná tabuľka obsahujúca 31 materiálov, ktoré sú rozdelené do troch kategórií:

  • konvenčné materiály - ide o 8 prírodných materiálov, ktoré sa bežne používajú v textilnom priemysle

  • inovatívne materiály - 18 alternatívnych materiálov z celulózových vlákien

  • out of the box - 4 materiály, ktoré nezapadajú do predošlých kategórií, ale ponúkajú možnú alternatívu


Tabuľka poskytuje komplexný prehľad materiálov, informácií k výrobe, technických parametrov, environmentálnu záťaž, využitia, ale aj zhodnotenie výhod, nevýhod a cenovej úrovne produktu. Umožňuje teda ľahké porovnanie rôznych alternatív.


>>2.TABUĽKU<<

“VLÁKNA NA BÁZE CELULÓZY Z NETRADIČNÝCH ZDROJOV”


Neváhajte si oba dokumenty pozrieť, do hĺbky preštudovať a využiť získané vedomosti. Tabuľku aj dokument môžete tiež šíriť, je uverejnená pod licenciou Creative Commons Attribution-ShareAlike 4.0 International.Pozrite aj:

  • Lifbee Letná Výzva: Prieskum alternatív elastánu a polyamidu pre účely textilného priemyslu

  • Lifbee Letná Výzva: Prieskum trhu alternatív PVC pre účely výroby letných šlapiek
Comments


bottom of page