top of page

Mladí inovátori z Lifbee Academy chcú preraziť s nápadom alternatívy kože a rozložiteľných rúšok.

Po 8 mesačnom úsilí vyvrcholil 2. ročník biotechnologickej akadémie Lifbee Academy. V kategórii medicínske technológie vyhral tím s riešením revolučných biodegradovateľných FFP2 respirátorov. V kategórii environmentálnej udržateľnosti vyhral tím, ktorý prišiel s prototypom vlastnej verzie kože z hubových mycélií, ktorý súčasnú konkurenciu prekonáva hneď na niekoľkých frontoch. Tímy svoje technológie neprezradili, zvažujú podanie patentovej prihlášky. Svoje skúsenosti prišiel pozdielať mladým vedcom a inovátorom aj Robert Mistrík, ktorý ich vo svojom príhovore inšpiroval k tomu, aby sa nevzdávali a nasledovali svoje sny.


Finále ročníka Lifbee Academy 2021/2022, spoločná fotografia

V rámci BioInnovation Award sa súťažilo o 10 000 Eur.

Na finálnych prezentáciach Lifbee Academy prezentovalo svoje projekty 7 tímov, ktoré vznikli priamo počas tohto ročníku akadémie. Tímy súťažili v rámci dvoch kategórii, Enviro Labu a MedTech Labu. Spoločnosť Dedoles venovala každému víťazovi z dvoch kategórií 5000 Eur na rozvoj svojho nápadu. Podporu mladých inovátorov vnímajú ako dôležitú. “Biotechnológie nám ponúkajú stále viac riešení na kľúčové problémy, ktoré nás obklopujú, akými sú klimatická kríza a globálne zdravie,” povedala spoluzakladateľka programu Lifbee Academy, Simona Veselá.


Robert Mistrík predniesol na finále motivačnú reč pre mladých inovátorov

Na podujatie prijal pozvanie aj Robert Mistrík, zakladateľ technologickej spoločnosti HighChem, ktorý porozprával svoj podnikateľský a vedecký príbeh a namotivoval všetkých účastníkov.


zWOOLni - Cruelty-free alternatíva kože, ktorá oživuje starú tradíciu.

Víťaznému tímu zWOOLni, ktorý vyhral v téme ”Dosahovanie cirkulárnej ekonomiky v textilnom priemysle”, sa podarilo objaviť nový materiál. Ovčia vlna, ktorá má na našom území viac ako storočnú tradíciu dnes končí ako odpad na skládkach a v spaľovniach. Tím vo svojom hubovom laboratóriu našiel spôsob, ako tento materiál oživiť a pridať mu vysokú pridanú hodnotu v podobe premeny na alternatívu kože. Tá má oproti ostatným udržateľným alternatívam kože jednu nenahraditeľnú výhodu. Sú ňou termoizolačné vlastnosti.

V porote Enviro Labu sa stretli top odborníci z priemyslu - Katarína Kretter z o.z.v. ENVI-PAK, Jaroslav Chrapko, zakladateľ spoločnosti Dedoles a Andrea Orsag, odborníčka na cirkulárnu ekonomiku.


Víťazný tím zWOOLni, Katarína Jankechová, Lenka Martinická, Mária Bláhová, Veronika Cyprichová (pripojená cez telemost) s odbornou porotou, Katarínou Kretter, Andreou Orsag, Jarom Chrapkom, CSR manažérkou Dedoles Janou Hrubcovou a s organizátormi Lifbee Academy Simonou Veselou a Matejom Heldom

Nie je ľahké spojiť FFP2 štandard s biodegradovateľnosťou. Tím Comfy našiel odpoveď. Víťazný tím Comfy, ktorý vyhral v téme ”Prevencia globálnych pandémií”, vymyslel koncept technológie biodegradovateľných FFP2 rúšok založený na spojení dvoch biotechnologických materiálov. Oproti klasickým rúškam sú priedušnejšie vďaka špeciálnej vnútornej vrstve a zároveň viacnásobne použiteľné. Spojili tým komfort s udržateľnosťou. V porote MedTech Labu sa stretli dôležité tváre slovenského medicínskeho R&D: Eva Kováčová, riaditeľka spoločnosti Glycanostics vyvíjajúcej diagnostické kity na 11 druhov rakoviny, Alexander Feťkovský, riaditeľ výskumnej spoločnosti SanaClis zameranej na klinické štúdie a Michal Nešpor, partner v investičnom fonde CB Invest Management.


Víťazný tím Comfy, Andrej Rondoš, Sára Vach Agócsová, Michaela Kramárová a Michal Paulovič s odbornou porotou, Evou Kováčovou, Alexandrom Feťkovským, Michalom Nešporom, a s organizátormi Lifbee Academy Simonou Veselou a Matejom Heldom

Celé finále prebiehalo hybridne so 45 účastníkmi na mieste a 160 aktívne sledujúcimi divákmi z komunity cez LiveStream.

Odovzdávanie certifikátov za úspešné absolvovanie Lifbee Academy

Na záver finále sme odovzdali úspešným absolventom Lifbee Academy certifikáty za úspešné absolvovanie 8 mesačného intenzívneho vzdelávacie ho programu zameraného na sociálne zodpovedné podnikanie a biotechnológie. Prihlasovanie do nového ročníka prebieha až do polovice mája na našej webovej stránke Lifbee Academy.
Ďakujeme za podporu spoločnostiam ENVI-PAK, Dedoles, SanaClis, Pixel Federation, CBIM a Nadácii Eset.Plakety pre víťazné tímy Enviro a Medtech Labu od Lifbee Academy


Yorumlar


bottom of page