top of page

Zorganizovali sme 4. ročník Finále Lifbee Academy - BioInnovation Awards

Máme za sebou úspešné ukončenie 4. ročníka Lifbee Academy. Slávnostné Finále, ktoré sa konalo 9.2. v priestoroch bratislavskej Novej Cvernovky nás opäť utvrdilo v tom, že aj na Slovensku máme inovačnú hybnú silu mladých ľudí, ktorí sa neboja výziev a chcú zlepšovať svet. Tešíme sa, že sme opäť prepojili slovenskú a českú inovačnú scénu. Aj tento rok sme odmenili víťazné tímy dokopy sumou 10 000 eur, ktoré budú slúžiť na rozbeh nápadov.


Spoločná fotka účastníkov 4. ročníka Lifbee Academy s porotcami a organizátormi (foto: Samuel Rajnoha)

Výhrevná maska na unavené oči

Výhercom v kategórii Medtech Lab sa stal tím LORUM v zložení softvérového vývojára Mareka Gálika a študentky medicíny Sáry Fellnerovej so svojím nápadom inteligentnej výhrevnej očnej masky na liečbu syndrómu suchého oka. Marek a Sára sa po niekoľkých rozhovoroch s lekármi a ľuďmi, ktorých trápi tento problém rozhodli priniesť vedecky podložené riešenie. Inteligentnú očnú masku, ktorá môže byť prielomová v boji s týmto zdravotným ochorením. 


Víťazi Medtech Labu spolu s porotou na ľavo Marián Kulich zo SanaClis, ďalej David Stíbal a Jiří Moos z i&i Prague, Simona Held Veselá a Matej Held - organizátori Lifbee Academy (foto: Samuel Rajnoha)

Počas prezentácie čelili kritickým otázkam od vedcov, odborníkov a investorov, akými boli David Stíbal z českého inovačného centra i&i Prague, Marián Kulich zo SanaClis a investičný expert Michal Nešpor z Crowdberry. Marek a Sára dokázali suverénne odpovedať na všetky otázky a kvalitne odprezentovali svoje inovatívne riešenie.


Odborná porota Medtech Labu - z ľava Michal Nešpor z Crowdberry, David Stíbal z i&i Prague a Marián Kulich zo SanaClis (foto: Samuel Rajnoha)

Medzi ďalšie vynaliezavé tímy s inovačnými riešeniami v kategórii Medtech Lab patrili Bionti-Shield so samotestom na diagnostiku inzulínovej rezistencie, Keklo s platformou prinašajúcou telemedicínu pre pediatrov a rodičov s deťmi a NeuroCare s mobilnou aplikáciou na pred-diagnostiku spánkového apnoe.


Prezentácia tímu Bionti-Shield (foto: Samuel Rajnoha)

Okrem medicínskych inovácií sme sledovali tímy rastlinných biológov, biotechnológov, alebo dokonca neuromarketérky ako hľadali riešenie na zlepšenie udržateľnosti potravinového systému. V porote Enviro Labu vyberali víťaza Katarína Kretter z o.z.v. ENVI-PAK, riaditeľ výskumu Igor Pipíška z CVV a environmentalista Martin Šebesta. 


Odborná porota Enviro Labu - z ľava Igor Pipíška z CVV, Katarína Kretter z o.z.v. ENVI-PAK a environmentalista Martin Šebesta (foto: Samuel Rajnoha)

Inovatívne pestovanie šafránu

Víťazný tím Spicy Cells zložený z biotechnologičky Šarloty Kaňukovej, mikrobiologičky Elišky Ulmanovej a molekulárneho záhradkára Mateja Zámečníka, získal hlavnú cenu Enviro Labu a tiež aj Cenu Publika. Tím rastlinných biológov nás všetkých presvedčil o svojom nápade inovatívneho pestovania vzácneho korenia šafránu. Novú inovatívnu generáciu šafránu by chceli uviesť na indický trh a vyrábať v rastlinných bunkách. 


Víťazi Enviro Labu spolu s porotou na ľavo environmentalista Martin Šebesta, Igor Pipíška z CVV, Katarína Kretter z o.z.v. ENVI-PAK a Lucia Štefanková z Nadácie Tipsport, na pravo Simona Held Veselá a Matej Held - organizátori Lifbee Academy (foto: Samuel Rajnoha)

Na pódium prišla tímu finančnú odmenu 5000 eur odovzdať Lucia Štefanková z Nadácie Tipsport.


Prezentácia tímu FeruCycle (foto: Samuel Rajnoha)

V kategórii Enviro Lab sa nám predstavili aj ďalšie šikovné tímy s inovatívnymi projektmi. Tím FeruCycle prezentoval cirkulárne riešenie pre extrakciu kyseliny ferulovej z pivovarníckeho odpadu, zatiaľ čo tím PestDecide predstavil ekologické a biologické pesticídy ako alternatívu syntetických pesticídov.


Keynote speech Andrey Orsag (foto: Samuel Rajnoha)

Na podujatí sme privítali aj významnú odborníčku na cirkulárnu ekonomiku Andreu Orsag, ktorá zdieľala svoje skúsenosti z aplikácie udržateľných princípov zo zahraničnej praxe. Jej príhovor nás inšpiroval k ďalšiemu rozvoju vedy na Slovensku a v Česku.


Slávnostné Finále 4. ročníka Lifbee Academy (foto: Samuel Rajnoha)

Link na záznam zo živého vysielania: https://fb.watch/qbvUgYynfD/


Srdečne ďakujeme partnerom, ktorí podporili 4. ročník Lifbee Academy:

Patrónovi Enviro Labu spoločnosti ENVI-PAK a patrónom Medtech Labu spoločnosti SanaClis a spoločnosti I&I Prague, hlavnému partnerovi programu Nadácia Tipsport, partnerom CVV - člen skupiny Envien Group, Saneca Pharmaceuticals a.s., CB Investment Management, Nadácia ESET, KB Systems, SK-NIC, Brichta & Partners a ďalším.


Simona Held Veselá a Matej Held - organizátori Lifbee Academy (foto: Samuel Rajnoha)

Čoskoro budeme otvárať 5. ročník Lifbee Academy, budeme radi, ak nám o sebe dáte vedieť.

댓글


bottom of page