top of page

Na Slovensku vznikla akadémia prepájajúca biotechnológie a biznis, Lifbee má za sebou prvé 3 mesiace

Október 2020 Bratislava


V oblasti biotechnológii Slovensko výrazne zaostáva za okolitými štátmi. Neexistuje tu ekosystém, ktorý by podporoval nové inovácie v tejto oblasti. A to bola primárna motivácia, prečo sa genetička Simona Veselá a podnikateľ Matej Held rozhodli založiť Lifbee Academy, 6-mesačný vzdelávací program, zameraný na rozvoj podnikateľských zručností v oblastí biotechnológii s víziou pomôcť Slovensku stať sa centrom pre inovácie.

Špecifikom programu je práve to, že nie je zameraný len na vedcov, ale prepája mladých ľudí z rôznych odborov. Do prvého ročníka bolo vybraných celkovo 28 študentov, od biotechnológov, genetikov, medikov cez informatikov, dizajnérov a kreatívcov rôzneho druhu až po marketérov a produktových developerov. Popri študentoch vysokých škôl, mnohí zo študentov Lifbee Academy sú už absolventi VŠ, alebo PhD., ktorí majú za sebou už aj vedecký výskum, prípadne vlastný projekt.


Študenti akadémie v priebehu prvých troch mesiacov absolvovali 31 aktivít (kvôli koronavírusu prevažne online) zamerané na rôzne témy od sebapoznania, cez špecifiká biotechnologického priemyslu až po základné marketingové stratégie. Tieto aktivity viedli špičkoví ľudia ako napríklad biochemik a podnikateľ Pavol Čekan, kreatívec Michal Pastier, či odborníčka na regulácie liečiv, Katarína Kováčová.


Základom úspechu pre zabezpečenie takých zvučných lektorov boli obsahoví partneri, ktorí aktívne vstupovali do koncepcie tvorby programu a sprostredkovali svoj network. Každý z týchto partnerov sa už dnes aktívne podieľa na tvorbe biotechnologického prostredia.


Tromi hlavnými lídrami, ktorí tak týmto spôsobom podporili vznik programu boli Liliana Berezkinová, ktorá pomáha prostredníctvom svojej poradenskej firmy Pipette and Chart uspieť inovatívny biotechnologickým projektom v Strednej Európe, Peter Dendis podnikateľ, inovátor a CEO startupu Komoio a Martina Lutterová odborníčka na Life Sciences.


Študenti riešia reálne problémy


Momentálne sa program preklopil do druhej trojmesačnej časti, v rámci ktorej sa študenti v tímoch snažia nájsť biotechnologické a biznisové riešenie na zadaný problém. Tým sú tepelné ostrovy v mestách, ktoré sú každým rokom väčší problém. Veľké asfaltové plochy a nedostatok zelene spôsobuje prehrievanie našich miest, čo má dopad nielen na naše pohodlie, ale aj na naše zdravie a peňaženky.


Projekt Lifbee Academy podporili tiež viacerí firemní partneri - Envi-Pak, Pixel Federation a Crowdberry.


Každý z partnerov prišiel s originálnym dodatočným kritériom, ktoré musia tímy v rámci riešenia zohľadniť. Envi-pak zadal študentom kritérium cirkulárnej ekonomiky, teda aby navrhli riešenie, ktoré sa nezmení na nepoužiteľný odpad, ale je ľahko recyklovateľné, alebo sa dá využiť iným spôsobom. Za Pixel Federation to bol estetický a funkčný dizajn riešenia a za Crowdberry bolo kritérium škálovateľnosť.


Študentské tímy svoje finálne riešenia odprezentujú na záverečnom ceremoniáli v priebehu januára.

Aký je stav biotechnologického odvetvia na Slovensku?


Momentálne existuje len veľmi málo startupov v oblastí biotechnológií. Študenti nemajú vzory, nevedia sa prepájať a neexistujú tu interaktívne formáty, ktoré by vytvárali komunitu pre biotech inovátorov. Bez toho je náročné vytvoriť kritickú masu ľudí, ktorí chápu, čo všetko sa dá riešiť prostredníctvom biológie a zároveň majú základné podnikateľské zručnosti.


Predpoklady na fungujúci biotechnologický ekosystém však vytvorené máme. Je tu veľa šikovných ľudí, ktorí nevedia nájsť uplatnenie a zároveň kúsok od nás už existujú fungujúce biotech koncentrácie, či už vo VIedni, v Brne alebo v Prahe, s ktorými by sme vedeli naviazať užitočné spolupráce.


Podľa vedca a podnikateľa Pavla Čekana sa na špičkovú úroveň vieme dostať aj my. “Verím, že každá krajina má zhruba rovnaké percento talentovaných ľudí, ktorí dokážu prinášať revolučné myšlienky. Títo ľudia môžu aktivovať svoj potenciál len tým, že sa obklopia najlepšími ľuďmi od ktorých sa môžu učiť.” vyjadril sa CEO slovenskej firmy MultiplexDX, ktorý má bohaté skúsenosti s vedeckým výskumom zo zahraničia.


Víziou Lifbee Academy je preto scenár, ktorý by mohol vyzerať napríklad aj takto - stretne sa biológ z Prírodovedeckej fakulty v Bratislave, dizajnér z Viedne a informatik z Brna a vytvoria spolu nádobu, v ktorej baktérie premenia CO2 otepľujúci našu planétu na proteín, ktorý vieme využiť napríklad na výrobu tofu. Následne predstavia nápad komunite, kde nájdu podporu, budú na tom tvrdo makať a nápad pretavia do reálnej aplikácie.


Vznik len jednej celosvetovo úspešnej firmy otvorí slovenským vedcom a inovátorom nové príležitosti. A čo je najdôležitejšie, prinesie pozitívne vzory a potrebnú inšpiráciu a motiváciu pokúsiť sa aj na Slovensku o veľký objav v oblasti biotechnológii.

Začína sa nová éra


A prečo biotech ekosystém u nás ešte stále nevznikol? Jedným z dôvodov je aj všeobecne nízke porozumenie tomu, aké prelomové inovácie môže ponúknuť spojenie biotechnológií a biznisu.


Čiastočne sa to však začína meniť na základe súčasnej situácie. Prebiehajúca celosvetová pandémia zvýraznila dôležitosť vedy pre širšiu spoločnosť. Poznatky pretavené do technológie nám môžu pomôcť vyriešiť aj tie najväčšie problémy. PCR testy a nové vakcíny sú príkladom riešení, ktoré nám prinášajú biotechnológie.


V tejto oblasti sa tiež podarilo čiastočne presadiť sa aj Slovensku. Tím vedený práve doktorom Čekanom vyvinul a dal na trh plne funkčný RT-qPCR test, ktorý sa pýši tým, že dokáže presnejšie zachytiť vírusové častice než konkurenčné zahraničné testy.


Možnosti využitia však ani zďaleka nekončia len zdravotníctvom. Vysoký potenciál biológie podčiarkuje preukázateľná schopnosť zmeniť podstatu akéhokoľvek priemyslu od automobiliek, cez poľnohospodárstvu, kozmetiku až po riešenie environmentálnej krízy.


Veľký potenciál biotechnologického odvetvia si počas svojho života všimol aj vizionár Steve Jobs, ktorý sa vyjadril nasledovne: “Myslím si, že najväčšie inovácie 21. storočia vzniknú v prieniku biológie a technológie. Začína sa nová éra.”


Pomôcť spopularizovať využitie biológie medzi širokou verejnosťou na Slovensku by mohli fascinujúce príbehy zo zahraničia. Napríklad v rámci automobilového priemyslu vedci pracujú na vývoji baktérií, ktoré dokážu recyklovať lítium iónové batérie extrakciou dôležitých prvkov (tzv. bioleaching), alebo pracujú tiež na vývoji rias produkujúcich hydrogénové palivo, ktoré by sa v budúcnosti mohlo stať ekologickým štandardom.


Ešte viac sci-fi môže znieť vízia budúcnosti, v ktorej nám biotechnológie umožnia vytvárať veci okolo nás úplne novým spôsobom, skrz syntetickú biológiu. Predstavte si, že by vám baktérie postavili základ pre dom alebo vytvorili stoličku. Hovoríte si, že je to nemožné? Do nejakej miery je to však dnes už realitou. Napríklad známy holandský dizajnér vytvoril stoličku, ktorá vyrástla z húb.


Aby sme to zhrnuli, vďaka biotechnológiám nás všetkých čaká fascinujúca budúcnosť. Veríme, že v rámci Slovenska a Strednej Európy sa k tomu do výraznej miery pričiní aj nadšená a ambiciózna komunita, ktorá práve vzniká okolo projektu Lifbee Academy.

댓글


bottom of page