top of page

Vymysli nápad pre tento svet a nezmeškaj dobu biológie!

Zamýšľali ste sa niekedy nad tým, ako by vyzeralo ideálne prostredie na vznik dobrých nápadov s následnou realizáciou?


Nezáleží na tom, či tieto nápady vznikajú vo vede, v medicíne, vzdelávaní, IT alebo v iných oblastiach. Motivovaní študenti pochádzajúci z najlepších univerzít na svete opísali, že sa im najlepšie pracuje s profesormi a študentmi, ktorí majú skutočnú vášeň pre to, čo robia a v čom sa realizujú. Takýto kolektív dokáže vytvoriť podnetné prostredie na kariérny aj osobnostný rast.

Dôležitú úlohu zohráva aj samotné prostredie, estetika a priestor, ktorý ponúka kreatívnu múzu a dovolí zapájať všetky zmysly. Docieliť pozitívnu kultúru nemusí byť ťažké, stačí osloviť ľudí, ktorí autenticky vnímajú krásu vedy a chcú sa podeliť o svoje myšlienky a skúsenosti.


Komunita nadšencov vedy

V rámci nášho občianskeho združenia BioHive sa snažíme o rozvoj dostatočne motivujúceho prostredia pre oblasť biotechnológií na Slovensku. Prinášame rôzne formáty, ktoré majú za cieľ popularizovať vedu, spájať ľudí s príležitosťami a ponúknuť im priestor na rozvoj interdisciplinárnej spolupráce s nadšencami biológie, inovácií a pokroku v biotechnologickej a medicínsko-technologickej sfére. Minulý rok sme vytvorili akadémiu zameranú na podnikanie v oblasti biotechnológií - Lifbee Academy. Túto jar prinášame na Slovensko ďalší nový koncept. Je ním Biohackathon. Bude sa konať 9.4. -11.4. 2021


Čo je biohackathon?

Hackathon zjednodušene predstavuje maratón nápadov s cieľom nájsť riešenie na zadanú tému. Formát vznikol v IT odvetví a znamená rýchly spôsob vývoja nových technológií. Skupina ľudí s rôznymi zručnosťami vytvorí tím a v priebehu niekoľkých hodín (väčšinou 12 až 72 hodín) prostredníctvom kreatívneho procesu a tímovej spolupráce vyvinie nový produkt alebo aplikáciu. Mnoho startupov a veľkých spoločností vzniklo práve z hackathonu.


Neskôr sa hackathony rozšírili do všetkých oblastí a stali sa vyhľadávaným dôvodom na stretávanie sa aktívnych ľudí, ktorí chcú využívať svoje zručnosti, pracovať v interdisciplinárnych tímoch, tvoriť a hľadať riešenia rôznych celospoločenských problémov. Na MIT prebiehajú každoročne hackathony na rôzne témy. Ide napríklad o EnergyHack, ktorý sa zameriava na znižovanie uhlíkovej stopy v oblasti energetiky. Biohackathon je hackathon, ktorý využíva na hľadanie riešenia poznatky z biológie. Pred štyrmi rokmi sa po prvý raz uskutočnil v Cambridgei a umožnil interdisciplinárnym tímom z oblasti vedy, medicíny, dizajnu a biznisu objaviť nepoznané zákutia syntetickej biológie.


Takýmto spôsobom môžu vzniknúť naozaj revolučné nápady a šikovné tímy. Príkladom je startup Ginkgo Bioworks. V roku 2006 sa jeho 5 zakladateľov zúčastnilo súťaže iGem. Dnes firma navrhuje geneticky upravené organizmy pre širokú škálu priemyselných aplikácií a jej hodnota v roku 2019 bola podľa týždenníku Bloomberg Businessweek ocenená na 4,2 miliardy amerických dolárov.


Hackathony a súťaže vytvárajú dôležité impulzy pre rozvoj kreativity.


Prečo sa oplatí zapojiť sa?

Tento rok by sme radi priniesli Biohackathon po prvýkrát aj na Slovensko. Bude sa konať ako hybridný event. Nezáleží, aký odbor študujete, alebo čomu sa venujete, prihlásiť sa môže naozaj každý. Stačí nadšenie pre tvorbu nových inovácií v biológii a chuť vyskúšať si prácu na projekte v interdisciplinárnom tíme. Do jedného z tímov vás zaradíme, alebo môžeš prísť s vlastným zloženým tímom. Tento ročník sa budete môcť zapojiť do riešenia dvoch výziev. Jeden zo zadaných problémov bude z oblasti ekológie a druhý z oblasti ľudského zdravia. Každý z tímov bude mať dva dni na to, aby prišiel s vlastným rozpracovaným konceptom. Jednotlivé nápady bude posudzovať odborná porota, ktorá vám odovzdá cenný pohľad na váš nápad. Biohackathon je unikátny v tom, že vám umožní v relatívne krátkom čase získať skúsenosť s tvorbou produktu, zažiť brainstorming s ľuďmi z rôznych oblastí, získať nové priateľstvá a vytvoriť niečo, čím sa môžete prezentovať. Navyše ako bonus, výherný tím získa finančnú odmenu vo výške 500 Eur.

Prihlásiť sa môžeš na www.biohackathon.sk.

Comments


bottom of page