top of page

Lifbee pokračuje v podpore inovatívneho ekosystému na Slovensku, zorganizovala prvý biohackathonPočas víkendu 9.-11. apríla sa uskutočnil prvý slovenský biohackathon, podujatie v rámci, ktorého zmiešané tímy zo Slovákov pôsobiacich doma aj v zahraničí vytvorili dokopy 10 tímov a mali za úlohu v priebehu víkendu prísť na inovatívne riešenie na zadanú tému z oblasti environmentalistiky a medicínskych technológii (MedTech).


Biohackathon organizovala akadémia Lifbee Academy, ktorá sa snaží systematicky rozvíjať biotechnologickú podnikateľskú scénu na Slovensku a v Strednej Európe. “Chceli sme dodať ľuďom odvahu, aby sa nebáli rozmýšľať inovatívne. Previedli sme ich celým procesom a dali sme im priestor realizovať sa na podujatí, ktoré sa vo svete stáva bežným štandardom,” vyjadrila sa spoluzakladateľka Lifbee, Simona Veselá.


Minulý rok spustilo združenie pilotný projekt Lifbee Academy, polročný program, ktorý vzdeláva mladých profesionálov a profesionálky, aby vedeli prichádzať s vlastnými podnikateľskými riešeniami za použitia biológie. Vďaka prvotnému úspechu momentálne robia výber študentov do druhého ročníka. Minulovíkendový hackathon bol jedným z ďalších projektov, na základe ktorých chcú vytvárať a prepájať biotechnologickú komunitu Slovákov žijúcich doma i v zahraničí.


Minulovíkendového podujatia sa zučastnili ľudia pestrého profesionálneho a vekového zamerania. Od študentiek strednej školy, cez absolventov vedeckých smerov na Oxforde a podnikateľov, až po špičkového slovenského kardiochirurga pôsobiaceho v Nemecku.


”Rešpekt všetkým mladým vedcom, inovátorom, podnikateľom a ľuďom, ktorí vedeli zhmotniť svoje nápady a odprezentovať ich. Mám radosť z toho, že vedia rozmýšľať pragmaticky a zmysluplne. Dávam veľkú šancu tomu, že ak tu budeme mať takýchto ľudí, tak sa posunieme výrazne ďalej,” vyjadril sa jeden z porotcov na biohackathone, Adam Andráško, výkonný riaditeľ spoločnosti ProScience Tech.


Dve rôzne výzvy, množstvo potenciálnych riešení a nápadov


V rámci environmentálnej výzvy a témy “Ako zefektívniť recykláciu?” zvíťazil tím Embus v zložení Natália Šamajová, Barbora Galová, Kristína Buchelová, Kristína Kobolková

Emma Čačková.


Študentky strednej školy prišli s nápadom ako využiť odpad, ktorý vzniká pri výrobe piva na ekologickú výrobu vanilínu či bioetanolu. O ich prvom mieste rozhodla porota v zložení: Katarína Kretter, marketingová riaditeľka spoločnosti ENVI-PAK, Igor Pipiška, manažér R&D spoločnosti Envien Group a Jana Knoppová, global marketingová manažérka spoločnosti Sensoneo.


Druhá nosná téma podujatia, Užitočný mikrobióm, bola viac odborná. V našom tele si nesieme 3 základné vrstvy, ktoré tvoria našu biologickú identitu a ovplyvňujú naše zdravie. Sú to naše gény, epigenetika a mikrobióm. Posledný z nich rozhoduje o našom zdraví viac ako si myslíme.


Víťazom v rámci tejto témy sa stal tím BabyBiome a ich riešenie, ktoré má potenciál pomôcť predchádzať zdravotným problémom novorodencov, ktorí prišli na svet cisárskym rezom. Tím v zložení Martin Veselý, Jana Kružlicová, Ivan Vorčák a Marián Kupčulák vybrala odborná porota, v ktorej sedeli okrem vyššie spomínaného Andráška aj Michaela Dvorská, obchodná riaditeľka spoločnosti Biomin a Ľudovít Cibulka, manažér vývoja inovácií v spoločnosti Tatra banka.


Organizáciu podujatia podporili firmy, ktoré majú záujem vytvárať podnetné prostredie pre mladých inovátorov, ktorí sa budú týmito nápadmi a alternatívami zaoberať.


Generálnym partnerom podujatia bola spoločnosť ENVI-PAK, ktorá spolu s Envien Group priniesla environmentálnu výzvu. Partneri pre medtech výzvu boli interná ambulancia Symptomedica, BIOMIN a inovatívna zdravá výživa Powerlogy, ktoré pre zúčastnených pripravil ceny v hodnote viac ako 1000 Eur. Ďalšími partnermi podujatia sú Inštitút Cirkulárnej Ekonomiky, HubHub, Martina Lutterová a MirrorNature.Workshop o nástrojoch efektívnej spolupráce počas Biohackathonu


Korona ukázala slabé aj silné miesta slovenskej vedy


Momentálne reagujeme na obrovskú výzvu, na ktorú sme neboli pripravení - celosvetovú pandémiu. Slovensku pomáhajú dostať sa z problémov zahraničné firmy, či už výrobcovia vakcín alebo diagnostických testov. Jedinou svetlou výnimkou je vedec a podnikateľ Pavol Čekan vedúci firmu MultiplexDX, ktorá vyvinula unikátne testy so schopnosťou odhaliť aj zahraničné mutácie koronavírusu.


Ak budeme dlhodobo systematicky vytvárať dobré prostredie pre vedu, výskum a vývoj, v ktorom je ľahké prinášať nové riešenia, tak akákoľvek aj budúca kríza bude ľahšie zvládnuteľná.


Budeme inovatívnou krajinou?


Slovensko patrí v prepočte na počet obyvateľom k jednému z najväčších výrobcov osobných automobilov na svete. V počte zaregistrovaných patentov sa však nachádza na opačnom konci rebríčka. V biotechnológiách je stav ešte horší - ani nevyrábame, ani neprichádzame s inováciami. Výnimkou z tohto pravidla sú firmy ako NitroTerra. Tá prišla s unikátnym riešením v podobe mikrobiálnych biohnojív, ktoré potrebujú farmári po celom svete na to, aby revitalizovali zničenú pôdu.


Aby takéto firmy neboli len výnimkou, ale pravidlom, tak je nutné, aby na Slovensku fungoval inovatívny ekosystém. Inými slovami priestor, kde sa budú jednotlivci so záujmom o dané témy prepájať, zdieľať svoje know-how a vytvárať vzájomné projekty. Veríme, že po spustení úspešného vzdelávacieho projektu Lifbee Academy, bude Biohackathon ďalším krokom k vízii budovania inovatívneho ekosystému v oblasti biotechnológii na Slovensku.


Jedna z mentoriek Biohackathonu: Lenka Cermanová, Symptomedica


Comentarios


bottom of page